20180327 10312427.03.2018 r. odbyła się debata pn. „Fake news!” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Słupsku. Gośćmi spotkania byli: Pani dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Pan Tomasz Częścik – dziennikarz TV Słupsk, gryf24.pl oraz Pan Marcin Prusak – dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.
Moderatorem spotkania był Pan Mateusz Sienkiewicz – dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.
W debacie wzięli udział studenci III roku Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku wraz z nauczycielami.
Spotkanie otworzyła Pani Kinga Dziwisz, współorganizatorka z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej, witając gości oraz przedstawiając organizatorów i oddając głos Pani Oldze Trojanowicz, która opowiedziała o funkcjonowaniu Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Słupsku oraz o rozpoczęciu cyklu debat oksfordzkich dzisiejszym spotkaniem. Po krótkim wstępie głos zabrał Pan Mateusz Sienkiewicz, który poprowadził spotkanie.
Członkowie panelu dyskutowali o tym, czym jest fake news oraz jak wykryć fałszywe informacje. Podczas dyskusji zwracano uwagę również na sposób manipulowania odbiorcami poprzez sensacyjne nagłówki artykułów a także na dylemat moralny dziennikarzy.
Po zakończeniu debaty Pani dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Fake news. Komunikacja XXI wieku?”