Strona główna

27.03.2018 r. odbyła się debata pn. „Fake news!” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Słupsku. Gośćmi spotkania byli: Pani dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Pan Tomasz Częścik – dziennikarz TV Słupsk, gryf24.pl oraz Pan Marcin Prusak – dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.
Moderatorem spotkania był Pan Mateusz Sienkiewicz – dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.
W debacie wzięli udział studenci III roku Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku wraz z nauczycielami.
Spotkanie otworzyła Pani Kinga Dziwisz, współorganizatorka z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej, witając gości oraz przedstawiając organizatorów i oddając głos Pani Oldze Trojanowicz, która opowiedziała o funkcjonowaniu Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Słupsku oraz o rozpoczęciu cyklu debat oksfordzkich dzisiejszym spotkaniem. Po krótkim wstępie głos zabrał Pan Mateusz Sienkiewicz, który poprowadził spotkanie.
Członkowie panelu dyskutowali o tym, czym jest fake news oraz jak wykryć fałszywe informacje. Podczas dyskusji zwracano uwagę również na sposób manipulowania odbiorcami poprzez sensacyjne nagłówki artykułów a także na dylemat moralny dziennikarzy.
Po zakończeniu debaty Pani dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Fake news. Komunikacja XXI wieku?”

 20180327 103124  22  33

 

Studenci z kierunku administracja i pedagogika Akademii Pomorskiej w Słupsku przygotowują się do Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich!! Już niebawem staną w szranki z 40 ośrodkami akademickimi z całej Polski! Na początek odbyły się warsztaty z profesjonalnym animatorem debat oksfordzkich. Studenci odbędą również warsztaty z wystapień publicznych, manipulacji oraz autoprezentacji!

Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich w tej edycji dzielą się na trzy turniejowe etapy trwające przez cały rok:

  • Turnieje Eliminacyjne (listopad 2017-marzec 2018)
  • Eliminacje Centralne (Turniej Finałowy, 10-11 maja 2018)
  • Finały (Turniej Finałowy, 12-13 maja 2018)

W Finałach AMPDO wezmą udział 32 drużyny. 8 z nich to zwycięzcy turniejów eliminacyjnych, zaś 24 zespoły awansują w ramach eliminacji centralnych. 

Turnieje Eliminacyjne rozgrywać się będą w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W dwóch pierwszych wystąpi po 16 drużyn, zaś w pozostałych czterech po 8 drużyn. Na każde 8 zespołów występujących w Turniejach Eliminacyjnych do Finałów AMPDO awansuje 1 (w Krakowie i Warszawie po 2 drużyny, w pozostałych miejscach po 1).

Turniej Finałowy, który odbędzie się w dniach 10 – 13 maja w Krakowie dzieli się na dwie części: etap eliminacji centralnych (10-11 maja) oraz Finały (12-13 maja).

W eliminacjach centralnych, może wziąć udział do 48 drużyn, które zostaną podzielone na czterodrużynowe grupy. Jest on przeznaczony dla tych drużyn, którym nie udało się awansować do finałów w turniejach eliminacyjnych lub dopiero teraz zdecydowali się wziąć udział. W ich ramach zespoły będą zmagać się ze sobą w 12 grupach. Eliminacje centralne wyłonią kolejne 24 drużyny, które wspólnie z 8 finalistów stworzą grupę 32 najlepszych drużyn II AMPDO.

W etapie finałowym (12-13 maja) drużyny pierwszego dnia spotkają się ze sobą w zmaganiach grupowych, a drugiego w systemie pucharowym, którego zwieńczeniem będzie debata finałowa wraz z towarzyszącą jej galą finałową.

1 2

3 4

 

Od 14 do 16 grudnia 2017 roku Koło Naukowe Administratywistów działające przy Katedrze Administracji i Socjologii naszej uczelni uczestniczyło w wyjeździe studyjnym do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiększenie kompetencji studentów, poznanie pracy centralnych organów państwa i organizacji międzynarodowych w praktyce, a także nawiązanie nowych kontaktów przydatnych do realizacji kolejnych projektów.

 

Senat Akademii Pomorskiej Uchwała Nr R.000.68.17 z dnia 27 września 2017 r. wyraził zgodę na przystąpienie Uczelni do pilotażowego projektu pn. Koncepcja edukacji wojskowej studentów ramach Legii Akademickiej.
Pełnomocnikiem Rektora ds. wdrażania projektu został Dziekan Wydziału Nauk o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie Pan dr hab. prof. nadzw. AP Andrzej Urbanek. Koordynatorem projektu został dr Włodzimierz Pszenny Zakład Obrony Narodowej, Instytut Bezpieczeństwa Narodowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie: https://bn.apsl.edu.pl/legia_akademicka.html.

 

W dniu 17.11.2017 r. odbyły się warsztaty dla studentów Socjologii na temat: Agresja i próby suicydalne – praca z osadzonymi zagrożonymi samobójstwem.
Warsztaty poprowadziła Pani mgr Katarzyna Delicka - Kowalczyk - psycholog penitencjarny i trener pracujący w Oddziale Zewnętrznym w Ustce Aresztu Śledczego w Słupsku. Warsztat organizowany był przez Pracownię Badań Problemów Społecznych oraz koło Naukowe Socjologii „Progressum”.

23698790 10215412951863459 1771170888 o 23757711 10215412945263294 242298818 o 23715371 10215412947223343 975708195 o

 

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy numer międzynarodowego czasopisma naukowego 'Social Studies: Theory and Practice'.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami: http://www.social-studies.pl/index.htm

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję upamiętniającą 50- lecie opublikowania książki “Odkrywanie teorii ugruntowanej”, której współorganizatorem jest Katedra Administracji i Socjologii.

Więcej informacji pod adresem: https://50latodkrywania.wordpress.com/

 

teo

Książka, którą prezentujemy koncentruje się wokół ważkich aspektów edukacyjnych i wychowawczych, uwzględnia szereg czynników wspomagających wielowymiarowy rozwój podmiotów procesu edukacyjnego, podejmuje rozważania dotyczące komponentów edukacji współczesnej,  we wciąż zmieniającej się optyce życia społecznego.

  Iryna Surina
  Małgorzata Chrzanowska - Gancarz

 

 

 

 

1 numer okladka1 Z przyjemnością informujemy, że ukazał się pierwszy numer  międzynarodowego czasopisma naukowego 'Social Studies: Theory and  Practice'.

 Zapraszamy do zapoznania się z artykułami: 

 http://www.social-studies.pl/pl_index.htm

 

 

 

 

Na zaproszenie Koła Naukowego Administratywistów, działającego przy Katedrze Administracji i Socjologii, 25 listopada 2016 roku w murach naszej uczelni gościć będziemy Janusza Lewandowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, który wcześniej odpowiadał także za budżet Unii Europejskiej.

"Nasze koło naukowe rozpoczęło swoją działalność w połowie listopada tego roku. Bardzo cieszymy się, że Poseł Lewandowski przyjął nasze zaproszenie i odwiedzi naszą uczelnię. Dzięki wsparciu władz uczelni i partnerów udało nam się zorganizować cykl spotkań zarówno z mieszkańcami, studentami, jak i z uczniami z regionu słupskiego. Niewątpliwie jest to dla nas duże wyzwanie, ale cieszymy się, że ruszamy z dużym projektem" – powiedziała Sylwia Hajdukiewicz, Prezes Koła Naukowego Administratywistów.  Podczas swojej wizyty Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego będzie uczestnikiem debaty pt. "Unia Europejska na rozdrożu – dokąd zmierzasz Unio?" zorganizowanej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów (godz. 11.30, sala 414 Akademia Pomorska w Słupsku, ul. Westerplatte 64). Odbędzie się także spotkanie otwarte z udziałem europosła w Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku, działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku (godz. 14.40, ul. Grodzka 3).  Podczas swojej wizyty Poseł Janusz Lewandowski weźmie także udział w cyklu spotkań z samorządowcami, przedsiębiorcami, dyrektorami jednostek, a także władzami Akademii Pomorskiej w Słupsku.  Wizyta Janusza Lewandowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego jest wydarzeniem inaugurującym działalność Koła Naukowego Administratywistów. Przypomnijmy, że ufundował on trzy wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz płatny staż w Parlamencie Europejskim dla laureata konkursu organizowanego na naszej uczelni. 

Więcej o Kole Naukowym Administratywistów na profilu Facebook’a
Oficjalna strona Janusza Lewandowskiego

Szanowni Studenci!
Informujemy, iż Zakład Filologii Rosyjskiej (Instytut Neofilologii) oraz Zakład Socjologii (Katedra Administracji i Socjologii) organizuje międzywydziałowy naukowy projekt seminaryjny pn.: BORNE SULINOWO: LUDZIE – CZAS – PRZESTRZEŃ
Patronat honorowy: Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr hab. prof. AP Danuta Gierczyńska
Biuro Turystyczne „Belfer JB” Janusz Barylak (sponsoring transportu)
TERMIN: 26 PAŹDZIERNIKA 2016r. (ŚRODA)

 

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Katedra Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku zapraszają na wykład otwarty nt. "Współczesne wyzwania Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu migracyjnego", ze specjalnym udziałem pracownika Komisji Europejskiej - Rafała Szyndlauera.
Wykład otwarty odbędzie się 24 października o godz. 10.30 w sali 315, przy ul. Boh. Westerplatte 64.

 

Czasopismo naukowe „Social Studies: Theory and Practice / Studia Społeczne: Teoria i Praktyka” (SSTP) jest recenzowanym półrocznikiem wydawanym przez Katedrę Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest ono miejscem prezentacji rozważań teoretycznych i empirycznych z zakresu studiów społecznych.  Stanowi miejsce wymiany nietuzinkowych poglądów dotyczących otaczającej nas rzeczywistości społecznej oraz miejsce prezentacji oryginalnych badań społecznych.

Strona internetowa czasopisma: http://www.social-studies.pl/pl_index.htm

Od dziś wszystkie informacje dotyczace pracy Katedry, a w szczegółności planu zajęć i konsultacji, zamieszczane będą na tej stronie

Kontakt

Katedra Administracji i Socjologii
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Bohaterów Westerplatte 64
76-200 Słupsk


Sekretariat
mgr Kamil Michalik
Tel.: 59 84 05 929
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WAŻNE INFORMACJE

Czasopismo

1 numer Social-Studies